ثبت برند و لوگو

برند و علامت تجاری:

شاید تا به حال به نام های همچون دیجی کالا، میهن، زمزم، چی توز و یا اسامی لاتینی مانند اپل، نایک، سامسونگ و غیره برخورده باشید همه این اسامی نام های تجاری هستند که میتوانند با خود شکلی هم داشته باشند واژه هایی مانند برند، لوگو، آرم تجاری همه بیانگر یک خواسته اند البته برند یا نام تجاری به اسم محصول اطلاق میشود مثل ال جی و لوگو و آرم تجاری به شکل تجاری که گاهی در کنار نام تجاری و گاهی هم به تنهایی ثبت می نمایند. یکی از مهترین عوامل در بازاریابی انتخاب درست و به جا در نام تجاری است همواره نام های تجاری که دارای مفهوم خوبی هستند و در زبان خوب میچرخند بزودی در بازار مطرح می شوند اما موسسه ثبتی انتخاب که سابقه ثبت بسیاری برند های مطرح ایران را دارد فعالیت تخصصی خاصی در این زمینه دارد.

مزایای ثبت علائم تجاری:

۱-جزء دارایی ارزشمند کسب و کار می باشد .

۲- باعث ایجاد رقابت در محصولات مشابه می گردد.

۳- باعث شناخت وآشنایی بیشتر با محصول می شود.

۴- اجازه و امکان توزیع و فروش محصول را به اشخاص دیگر فراهم میکند.

۵- باعث جلوگیری از بروز تقلب و همچنین تمایز با محصولات مشابه میشود.

مدارک لازم برای ثبت برند و لوگو:

نام و علامت تجاری به دو دسته ثبت میشود:

۱- به صورت شخصی (شخص حقیقی)

۲- به صورت شرکتی (شخص حقوقی)

در صورتی که شخص حقیقی تقاضای ثبت علامت را داشته باشد مدارک ذیل لازم است:

۱-اصل شناسنامه و کپی کارت ملی

۲-داشتن جواز کسب و یا جواز تاسیس از صنایع

۳-داشتن کارت بازرگانی

۴-ارائه شکل و نام تجاری در ابعاد ۱۰×۱۰

در صورتی که درخواست کننده علامت شرکت باشد:

۱-کپی روزنامه رسمی تاسیس و آخرین تغیرات مدیران حق امضاء دار

۲- کپی شناسنامه و کارت ملی افراد در شرکت که حق امضا دارند

۳-داشتن جواز صنایع

۴-داشتن کارت بازرگانی

۵-ارائه شکل و نام تجاری در ابعداد ۱۰×۱۰

مراحل انجام کار پس از تکمیل مدارک فوق و ارجاع آن به اداره مالکیت معنوی حدودا ۳ ماه زمان میبرد تا جواب علامت مربوط اخذ شود در صورتی که ایراد قانونی نداشت و عینا ثبت نشده بود و مشابه کلمه دیگری نبود اداره مالکیت معنوی نسبت به ثبت آن اقدام می کند و در صورتی که مشابه داشت نیز اخطاری صادر میشود و از ادامه کار باز می مانیم. در صورتی که ثبت تقاضا شد پس از ۱۵ روز در روزنامه رسمی چاپ می شود و به مدت ۳۰ روز برای افرادی که نسبت به ثبت علامت اعتراض دارند در یک نوبت چاپ میشود اگر پس از یک ماه کسی به آن معترض نشد برای ثبت دائم آن اقدام میشود. البته ثبت دائم علامت و نام تجاری ۱۰ ساله است و هر ۱۰ سال باید تمدید شود ضمنا به این نام و علامت تجاری شماره ثبت تعلق میگیرد و فاقد هرگونه مالیات متعلقه می باشد. ضمنا در صورتیکه در مدت زمان ۳۰ روز فردی یا شرکتی به شکل و نام مورد درخواست اعتراض کرد پرونده به کمیسیون ثبت علام تجاری ارجاع داده می شود.

نکاتی پیرامون ثبت علائم تجاری:

۱- نام تجاری قابل انتقال است یعنی در صورتی که فردی نام تجاری داشته باشد میتواند آن را به فرد یا شرکتی از طریق تنظیم سند صلح در دفترخانه منتقل کند و طی نمودن مراحل اداری در اداره ثبت علائم نجاری بر عهده موسسه می باشد.

۲- جهت تسریع در کار ثبت و استعلام علامت امکاناتی قانونی هست که حتما با مسئول مربوطه مشورت شود.

۳- در صورتی که نام تجاری مورد نظر لاتین بوده حتما کارت بازرگانی لازم است زیرا طبق قانون مجلس استفاده از اسامی لاتین برای نام افراد و شرکت ها و علامات تجاری ممنوع است و طبق تبصره ای استفاده از نام لاتین بر ای علامت جهت صادرات آزاد داشتن کارت بازرگانی الزامی است.