خدمات بازرگانی

امروزه بخش زیادی از فعالیت‌های تجاری در سراسر دنیا در قالب مبادلات بین‌المللی انجام می‌پذیرد. این امر نه تنها موجب رشد اقتصادی هر کشور می‌شود بلکه منافع زیادی برای اشخاص تجاری در پی دارد. به همن جهت است که در ایران نیز مانند سایر کشورها، نهادی برای ساماندهی به فعالیت تجاری وجود دارد که با عنوان اتاق بازرگانی فعالیت می‌کند که امکاناتی را در اختیار اعضای آن قرار می‌دهد. این امکان از طریق دریافت کارت عضویت اتاق بازرگانی یا کارت بازرگانی امکان‌پذیر است.

کارت بازرگانی:

کارت بازرگانی اشخاص حقیقی و حقوقی تفاوت چندانی با هم نداشته و مزایای یکسانی دارند. اما برخی از کالاهای خاص که توسط اتاق بازرگانی اعلام می‌شوند، مختص کارت بازرگانی حقوقی هستند. به خاطر داشته باشید که این اقلام خاص توسط اتاق بازرگانی اعلام می‌شوند و ممکن است در زمان‌‌های مختلف، متفاوت باشد ولی در سایر موارد می‌توان از کارت بازرگانی حقیقی استفاده کرد.
ضمن اینکه در مجامع بین‌المللی، کارت بازرگانی حقوقی از اعتبار بیشتری برخوردار است. همچنین طبق قانون جدید، برخی از فعالیت‌ها فقط برای دارندگان کارت بازرگانی حقوقی مجاز است. بنابراین نوع فعالیت شما در انتخاب نوع کارت، بسیار مهم است.

کارت عضویت اتاق بازرگانی

یکی دیگر از امکاناتی که اتاق بازرگانی در اختیار اشخاص قرار می‌دهد، صدور کارت عضویت اتاق بازرگانی است. کارت به نام متقاضیان واجد شرایط صادر می‌شود و یکی از مهم‌ترین شرایط صدور آن، پلمپ دفاتر است. کارت عضویت، مزایای استفاده از برخی از امکانات اتاق بازرگانی را به دارنده آن می‌دهد ولی امکان واردات و صادرات کالا با آن وجود ندارد.

تفاوت کارت عضویت و کارت بازرگانی

کارت بازرگانی و کارت عضویت تفاوت‌های عمده‌ای با هم دارند که اصلی‌ترین آن‌ها را می‌توان شامل موارد زیر دانست.

• انجام صادرات و واردات

اصلی‌ترین و مهم‌ترین تفاوت کارت بازرگانی و کارت عضویت در انجام صادرات و واردات است. به این معنا که شما تنها با دریافت کارت بازرگانی می‌توانید برای صادرات و وادارت اقدام نمایید. در حالی‌که صرف دریافت کارت عضویت، نمی‌تواند مجوزی برای فعالیت در زمینه صادرات و واردات باشد.

• امکان ثبت برند انگلیسی (لاتین)

مطابق مقررات، برای ثبت برند مطابق مقررات برای ثبت برند لاتین، نیاز به اخذ مجوز دارید. این مجوز می‌تواند کارت بازگانی یا کارت عضویت باشد. اما باید توجه داشته باشید که با کارت عضویت تنها می‌توانید یک برند به ثبت برسانید. در حالی‌که با کارت بازرگانی، می‌توان دو الی سه برند را به ثبت رساند.

آنلاین ثبت کنید