استعلام نام علامت

قابلیت جستجو علائم تجاری بعنوان خدماتی می باشد که در اداره کل مالکیت صنعتی جهت اطلاع متقاضیان از علائم ثبت شده موجود، ارائه شده است.
به منظور پیشگیری از تقاضا های تکراری و جلوگیری از درخواست مجدد علائم ثبت شده اعم از عین یا مشابه و غیره و اطاله زمان، نیاز است قبل از اظهارنامه الکترونیکی نسبت به جستجوی علامت مورد نظر اقدام و پس از حصول اطمینان از عدم موانع و محدودیت های قانونی درخواست خود را ثبت نمود.

نحوه استعلام برند قبل از ثبت به دو شیوه میسر است.

• مراجعه به وب‌سایت سازمان ثبت اسناد و جست‌وجو در پرونده‌های ثبت شده
• رجوع به سایت روزنامه رسمی جمهوری اسلامی ایران و گشتن در میان آگهی‌های منتظر شده

به طور کلی، قوانین ثبت برند در ایران در زمینۀ نام‌گذاری سختگیرانه است. قانون به گونه‌ای نوشته شده است که از برندهای ثبت‌شده به طور کامل حمایت کند. همچنین راه سوءاستفاده‌های عمدی و سهوی را نیز بسته است. در واقع، عناوین جدید باید طوری گزینش یا ترسیم شوند که مخاطبان را به اشتباه نیندازند. در نتیجه، استعلام دقیق برند قبل از ثبت آن بسیار ضروری است.

نحوه استعلام برند از سازمان ثبت اسناد

نشانی اینترنتی https://ipm.ssaa.ir/Search-Trademark مرجع اصلی استعلام برند قبل از ثبت است. اطلاعات اولیه مورد نیاز برای جست‌وجو در این سایت شامل این موارد می‌شود: نام برند، میزان تطابق آن با عبارت‌های مشابه، طبقه‌بندی کالا و خدمات، طبقه‌بندی تصویر، شماره ثبت، شماره اظهارنامه و وضعیت آن. علاوه بر اینها، افراد حقیقی باید نام و نام خانوادگی، شماره ملی و تاریخ اظهارنامه خود را نیز وارد کنند. همچنین اشخاص حقوقی به نام شرکت، شماره ثبت شرکت و تاریخ اظهارنامه خود نیاز پیدا خواهند کرد.

نحوه استعلام برند قبل از ثبت در روزنامه رسمی

روزنامه رسمی مرجع قانونی انتشار تمام آگهی‌های ثبت برند در ایران است. تمام برندهای فارسی و لاتین ثبت شده در کشور حتماً دو نوبت آگهی در آن چاپ کرده‌اند. بنابراین استعلام برند قبل از ثبت در آدرس https://www.rrk.ir/ نیز راهی مطمئن برای رسیدن به این منظور است. تمامی آگهی‌های ثبت برند در این وب‌سایت در دسترس قرار گرفته‌اند. از این طریق شما می‌توانید نام یا لوگوی انتخابی خود را بررسی کنید و اطمینان حاصل کنید که منحصربه‌فرد است.