خدمات مالکیت های معنوی

امروزه نقش اساسی و تعیین کننده حمایت از حقوق مالکیت معنوی در ایجاد زمینه ابتکار و نوآوری و توسعه اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی و رشد سرمایه گذاری و تجارت بین المللی برکسی پوشیده نیست حقوق مالکیت صنعتی نیز بعنوان بخش عمده ای از حقوق مالکیت معنوی با دربرگرفتن حق استفاده انحصاری علائم تجاری، اختراعات، طرحهای صنعتی، نام تجارتی، مبدأ و نشان جغرافیایی کالا و... از ابتکار و نتیجه فکر افراد در برابر اشخاص ثالث ازطریق ثبت این حقوق در محدوده جغرافیایی کشور یا کشورهای محل ثبت حمایت نموده و بدین ترتیب ضمن ایجاد انحصار بهره برداری از رقابت مکارانه در عرصه تجارت و صنعت جلوگیری و موجبات تسهیل انتقال تکنولوژی و سرمایه گذاری مستقیم خارجی را فراهم می سازد لذا ایجاد نظام مالکیت صنعتی پویا و کارآمد با سازوکار اجرایی قوی و مؤثر و بهره گیری از تسهیلات نوین ثبت (ثبت ملي و بین المللی) از دغدغه کشورها و عاملی اساسی برای نیل به توسعه و رشد در همه ابعاد آن بشمار می رود

ازپرکاربردترین این نوع خدمات می توان به موارد ذیل اشاره نمود:

ثبت برند و لوگو
ثبت طرح صنعتی
ثبت اختراع

ثبت برند و لوگو

برند یا مارک و هر نشان قابل رویتی که اشخاص با آن علامت، محصولات یا خدمات خود را در میان مردم به نمایش میگذارند و کالاها یا خدمات اشخاص حقوقی یا حقیقی را از هم متمایز میسازد. مثلا مارک بستنی کاله از بستنی میهن به وسیله علامت مشخصه آنها به سادگی از هم متمایز میشوند . زمانی که ما محصولی را تولید میکنیم، محصول خود را با شکل و مارک خاصی عرضه میکنیم. حال اگر این شکل ومدل یا اسم آن را ثبت نکنیم ؛ اشخاص دیگری هم میتوانند محصولی مشابه محصول ما تولید کنند و از آن سوء استفاده کنند. برای جلوگیری از این که اشخاص نتوانند محصولی با برند ما تولید کنند باید آن را ثبت کنیم .
در دنیای رقابت و کسب و کار ثبت برند و لوگو دارای مزایای زیر می باشد:

مزایای ثبت برند :

۱) شناساندن محصولات وخدمات در بین مصرف کنندگان
۲) نمایش و تبلیغ محصولات وخدمات ویاداوری ان در ذهن مصرف کننده
۳) حق انحصاری استفاده از ان نام و علامت وجلوگیری از رقابت تجاری مکارانه
۴) حق انحصاری استفاده از ان نام و علامت وجلوگیری از رقابت تجاری مکارانه

ثبت طرح صنعتی

وفق ماده ۲۰ قانون ثبت اختراعات ، طرح های صنعتی و علائم تجاری ، هر گونه ترکیب خطوط یا رنگ ها و هرگونه شکل سه بعدی با خطوط ، رنگ ها و یا بدون آن ، به گونه ای که ترکیب یا شکل یک فرآورده صنعتی یا محصولی از صنایع دستی را تغییر دهد، طرح صنعتی است .
طرح صنعتی زمانی قابل ثبت است که جدید و یا اصیل باشد.بطور قطع چنین اشکالی نباید شبیه اشکال موجود در طبیعت باشد، چه در این صورت ابتکاری نخواهد بود .همچنین ممکن است این اشکال جنبه اختراعی نیز پیدا کنند.چنانچه طرح های مختلف لاستیک های اتومبیل برای جلوگیری از لغزش ماشین ها بهتر از سابق باشد ممکن است بصورت اختراعی به ثبت برسد و بعلاوه ممکن است آن را به صورت علامت تجاری به ثبت رساند.

مزایای ثبت طرح صنعتی :

در دنیای رقابت و کسب و کار ثبت طرح صنعتی دارای مزایای زیر می باشد:
با ثبت طرح صنعتی مالک از کپی برداری غیر مجاز و تقلید توسط اشخاص ثالث می تواند جلوگیری کند و مانع از ارائه کالاهای نامرغوب به جای آن محصول گردد.
طرح های صنعتی دارایی تجاری هستند که می توانند اعتبار یک شرکت و محصولات آن را افزایش دهند ،هر چه موفقیت یک طرح بیشتر باشد ، بر اعتبار آن طرح افزوده می شود .
افرادی که دارای طرح های صنعتی ثبت شده هستند می توانند طرح های خود را به دیگران انتقال دهند و از مزایای آن برخوردار شوند.
ثبت یک طرح باعث افزایش قیمت و بهای یک فرآورده شده ، چرا که مالک طرح با توجه به اینکه اطمینان از انحصاری بودن محصول خود دارد در افزایش کیفیت آن دقت نموده و این امر موجب شناخت محصول و اطمینان بازار و مشتریان شده و در نتیجه درآمد بیشتری را بوجود می آورد.
ثبت طرح صنعتی این فرصت را در اختیار شرکت ها قرار می دهد که اندازه موفقیت فرآورده هایشان را در بازار مورد سنجش قرار دهند.
ثبت طرح صنعتی رقابت عادلانه را تشویق می کند ضمن اینکه به نوبه خود تولید طیف وسیعی از محصولات که از نظر زیبایی شناختی جذاب هستند را ارتقاء خواهد داد.

ثبت اختراع:

اختراع حاصل و ثمره تلاش فکری و تراوش ذهنی مخترع است که در قالب یک طرح صنعتی یا فرایند صنعتی متبلور می شود و اختراع در اینجا معادل واژه (INVENTION) است. اما از اختراع در قوانین مختلف کشورها زمانی حمایت میشود که این اختراعات طبق تشریفات خارجه آن کشور در موعد و زمان مقرر به ثبت رسیده باشد و شرایط استفاده از این حق ثبت آن در نزد مرجع ذیصلاح (اداره ثبت اختراعات) می باشد و در اینجا حق اختراع معادل واژه (PATENT) می باشد.

مزایای ثبت اختراع :

در دنیای رقابت و کسب و کار ثبت اختراع دارای مزایای زیر می باشد:
• موقعیت قدرتمند در بازار و امتیاز رقابتی.
• سود بیشتر یا بازگشت بیشتر سرمایه از طریق نظام انحصار.
• درآمد مضاعف از تفویض اجازه بهره برداری و انتقال اختراع.
• دسترسی به فناوری از طریق لیسانس دو جانبه.
• دسترسی به بازارهای جدید.
• خطر کمتر نقص حق.
• توانایی بیشتر برای دریافت وام و یا جمع آوری منابع مالی با نرخ معقول بهره.
• ابزاری قدرتمند برای اقدام قانونی علیه تقلید کنندگان و سوء استفاده کنندگان.
• وجهه مثبت شرکت یا بنگاه صاحب اختراع.
• استفاده از مزایای بنیاد ملی نخبگان.
• استفاده از تسهیلات شرکت های فناور و دانش بنیان.
• استفده از صندوق حمایت از پژوهشگران کشور.
• حمایت از اختراع.

آنلاین ثبت کنید